Hakkımda

Hakkımda | Bahar Yaman Kimdir?

Hakkımda temel bilgilere ulaşmak isteyen siz sevgili geoteknik meraklıları öncelikle sayfama hoş geldiniz. Sizlere; yazılarımı okuduğunuz, beni merak ettiğiniz ve bilgi paylaşımı yaparak sormuş olduğunuz güzel sorularınız için çok teşekkür ederek yazıya giriş yapmak istedim.
Şimdi asıl merak edilen soruya geçelim “Bahar YAMAN kimdir?”, “ Neler yapar, neleri sever?”, “Neden Geoteknik” ve hatta biraz daha önceye gidersek “Neden İnşaat Mühendsliği”… Bu soruların tamamını sizler için hakkımda sayfamda cevaplıyorum.

Bu soruları çoğaltmak pek tabi ki mümkün, sorular derya deniz olmadan hakkımda cevaplara başlayayım.

Bahar Yaman’ı Tanıyalım

Bolu doğumlu, nüfus kaydı Bitlis olan, ailesi birlikte Sakarya da ikamet eden İstanbul aşığı…

Okurken “Var mı daha söylemek istediğin şehir” dediğinizi duyar gibiyim. Tabi ki yolumun düşeceği ve güzel tanımlamayı hak eden birçok şehir var. İlerde bir gün sizlerle de yolumuz kesiştiğinde merak edenler için şehirleri ve geotekniği daha detaylı konuşuruz.

Kendimi tanımaya başladığım zamandan beri kendimde fark etiğim ilk şey yazmayı çok sevdiğim oldu. Bu sayfanın en temel kurulum amacı da bu olsa gerek. Edindiğim bilgileri yazılı ve belki ilerde sözlü olarak paylaşmak, bilgilerimi akılda kalıcı, taze tutmak ve en önemlisi sizlerle birlikte daha çok öğrenmeyi istemek.

Konuşmaktan çok dinlemeyi seven, dinleyerek öğrenen biriyim. Merak ettiğim bir bilgiyi soru sorarak sonuna kadar didiklemeyi ve araştırmayı, bunların yanında okumayı çok severim. Teknik bilginin yanında kişisel gelişim kitapları ve sözlerini de okumaya bayılırım. Spesifik çok isteyerek yaptığım bir spor uzmanlık alanım yok fakat yürümeye mümkün olduğunca her gün vakit ayırırım. Hobi olarak mutfakta vakit geçirmeyi ve örgü örmeyi çok severim. Genel olarak Bahar Yaman hakkında temel bilgilere ulaştığınıza göre birazda okul hayatındaki serüvenini okuyalım.

Neden İnşaat Mühendisliği?

Çok severek okuduğum mühendislikte, bu bölümü seçmem son anda karar aldığım tercih sıralaması değişikliği ile oldu. Sağlık sektörüne hiç ilgi ve merakım olmadığından, sayılarla da uğraşmayı çok sevdiğimden tüm tercihlerim mühendislik üzerineydi. Tercih sıralamama baktığımda ilk 5 tercihimden birinin geleceği belliydi. 5 tercihim Sakarya Üniversitesi Elektrik mühendisliği iken 6 tercihim Kocaeli Üniversitesi İnşaat mühendisliğiydi. Çok sevdiğim ve gözlem yeteneğine güvendiğim bir hocama tercihlerimi gösterdiğimde benim İnşaat mühendisliğine daha yatkın olduğumu ve daha çok seveceğimi söylemesi üzerine tercih sıralamamı değiştirdim. Ve aldığım o karar ile Kocaeli Üniversitesi İnşaat mühendisliğine yerleştim. İnşaat mühendisliğini okurken her dersimi merak ve ilgi ile takip ederek kendimi sürekli geliştirmeye odaklandım.

Temel çizim programları ve excel kurslarına katılarak bana çalışma hayatımda öncelik sağlayacak sertifikaları aldım. İnşaat mühendisliğini okurken programlamaya olan ilgimi keşfederek bu konuda küçük araştırmalara başladım. Kocaeli üniversitesinde hazırlığa ek olarak 3. Yılımı tamamlarken öğrenci değişim programı olan Farabi’ye başvurdum. Bu program ile Yıldız Teknik Üniversitesinde bir yıl lisans eğitimi aldım. İnşaat mühendisliğine asıl burada aşık olup bir senede tüm eksiklerimi kapatacak tasarım derslerini almaya özen gösterdim. Geoteknik ile detaylı tanışmamda burada oldu.

Hakkımda | Bahar YAMAN
Bahar Yaman

Neden Geoteknik Mühendisliği?

Geoetknik üzerine yoğunlaşmaya başladıktan sonra bitirme projemi de geoteknikten alarak biraz daha anabilim dalının içine girmek istedim. Yeni deprem yönetmeliğini yayınlanmadan okuduğum, temel prensiplerini anladığım ve hep tasarlamak istediğim dayanma yapıları hakkında daha detaylı bilgiler öğrendiğim bir bitirme tezi yazdım. Bitirme tezime ulaşmak ve daha detaylı bilgi almak isterseniz iletişim sayfamdaki bilgiler ile bana ulaşabilirsiniz. Bitirme tezimde edindiğim bilgiler bana daha çok öğrenme isteği katınca ve biraz da az gelince diğer geoteknik konuları hakkında da bilgi öğrenmek için yüksek lisans yaparak uzman olmaya karar verdim ve Yıldız Teknik Üniversitesin de Geoteknik master programına başladım.

Uzmanlık alanımda geotekniğin temel taşlarından biri olduğunu, zemine dair araştırmaların temelini oluşturduğunu düşündüğüm jeoloji ve kaya mekaniği derslerini aldım. Bu dersler ile geoteknik tasarımın temel mantığına giriş yaparak zemin iyileştirme, deneysel zemin mekaniği ve ileri zemin mekaniği derslerini de alarak geoteknik de biraz daha yol aldım.
Bu süreçte geoteknik üzerine yaptığım çalışmalar ile ilgili bildiriler hazırladım ve bu bildirileri sunarak hayalini kurduğum konuşmaları gerçekleştirme olanağım sahip oldum. Öğrenmenin ve gelişmenin sınırsız ve sonsuz olduğunu düşündüğüm içinde sizlere kendimi tanıtmak, geotekniğe ilgi duyanlar ile birlikte fikir alış verişi yapmak için sizler ile bu sayfada ortak bir alanda buluşmak istedim.


Hep öğrenmek, öğrendiğimiz bilgileri paylaşmak ve uygulamaları ile tecrübe edinmek dileğiyle,
Kendinize iyi bakın, sevgiyle kalın..

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.