Yatırım Fonu | 4

Yatırım Fonu

Bireysel emeklilik sisteminin tüm unsurları denetim altındadır. Bireysel emeklilik şirketlerin faaliyetleri, Hazine Müsteşarlığı tarafından; bireysel emeklilik yatırım fonlarının ve portföy yöneticilerinin faaliyetleri ise Sermaye Piyasası Kurulu tarafından belirli aralıklarla denetlenmektedir. Aynı zamanda bireysel emeklilik şirketlerinin yıl sonu mali tabloları da bağımsız denetim kuruluşları tarafından denetlenmek zorundadır.

Yatırım fonu
Yatırım fonu

Bireysel emeklilik yatırım fonlarının hesap ve işlemleri, ayrıca yılda en az bir kez bağımsız dış denetime tabidir. Bireysel emeklilik şirketlerinde yapılmış olan günlük faaliyetler ise Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) tarafından izlenmektedir.

Bireysel emeklilik hesaplarınızda ki tüm birikimleriniz emeklilik şirketlerinden bağımsız olarak bir saklama kuruluşunda (Takasbank) saklanmaktadır. Bu hesaplardan (e-devlet üzerinden Takasbank a ulaşabilirsiniz) günlük olarak yatırım fonu paylarınızı izleyebilirsiniz. Bireysel Emeklilik şirketleri aracılığı ile sahip olunan emeklilik yatırım fonlarının yönetimini, profesyonel yatırım şirketleri yapmaktadır.

Yatırım fonu

Profesyonel yönetim şirketlerince yapılan bu emeklilik yatırım fonlarının değerlendirilmesi nasıl olur?

Yapmış olduğunuz birikimleriniz nasıl değerlendiriliyor?

Bireysel emeklilik sistemine yatırmış olduğunuz katkı payları, emeklilik yatırım fonunda değerlendirilmektedir. Peki emeklilik yatırım fonu nedir?

Emeklilik yatırım fonu, emeklilik şirketi tarafından, sözleşme içerisinde kalınmak kaydıyla alınan ve katılımcılar adına bireysel emeklilik hesaplarında izlenen katkı payı tutarlarının, riskin dağıtılması ve inançlı mülkiyet esaslarına göre işletilmesi amacıyla oluşturulan mal varlığı olarak tanımlanmaktadır.

Yatırım fonu ile birikim

Emeklilik yatırım fonunu nasıl seçmeliyim?

Emeklilik yatırım şirketlerince planınız kapsamında sunulan fonları, yatırım tercihinize göre belirleyerek, yapmış olduğunuz birikimlerinizi seçeceğiniz fonlar arasında plan kapsamında tanımlanan sınırlar dahilinde istediğiniz oranlarda paylaştırabilirsiniz.

Fonun amacı ve yatırım stratejisi ile sizin yatırım tercihlerinizin uyuşması fon seçiminde dikkat edilecek unsurlar arasında yer almaktadır. Emeklilik şirketleri web sitelerinden; yatırım fonları tanıtım kılavuzları, fiyat ve getiri bilgileri (günlük, haftalık, aylık, yıllık şeklinde), fon seçiminizde yardımcı olacaktır. Herhangi bir emeklilik yatırım fonu tercihinde bulunmaz iseniz katkı paylarınız, Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmiş standart fonlarda yatırıma yönlendirilir.

Fon Seçiminde Sorumluluk

Fon tercihleri, sisteme dahil olan kişi (katılımcı) tarafından yapılır. Fonun getirisi hakkında emeklilik şirketleri tarafından sözlü yada yazılı herhangi bir garanti verilmez.

Fon dağılımı değişikliği talebi katılımcı tarafından yapılabilir. Fon dağılımını istenildiği taktirde katkı payı ödeyen kişi de yapabilmektedir.

Fon seçimlerinde ve yapılan fon değişimlerinde alınabilecek risk düzeyini belirlemek, doğru tercih yapılmasına yardımcı olabilmektir. (Emekliliğe hak kazandığınız dönemde, düzenli maaş almak istediğiniz taktirde birikimleriniz yine fonlarda değerlendirilmeye devam etmektedir.)

Emeklilik Yatırım Fonları Nerede Saklanır?

Sizin adınıza alınmış olan bireysel emeklilik yatırım fonları bağımsız bir saklayıcı kuruluş olan Takasbank | İMKB Takas ve Saklama Bankası A.Ş. de (Takasbank) saklanır. Takasbank nezdinde tutulan bireysel emeklilik hesaplarınızı e devlet veya Takasbank şifresi ile Takasbanktan, birikimlerinizi yine şirketinizden alacağınız şifre ile emeklilik şirketiniz web sitesi veya çağrı merkezleri aracılığı ile de takip edebilirsiniz.

Yatırım fonu yazımın sonuna gelmiş bulunmaktayım. Bir sonraki nasıl emekli olurum ve emekliliğe hak kazanma yazımda görüşmek üzere…

Saygılarımla,

Hülya YAMAN | BES Uzmanı

No Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.